|
Fundusze inwestycyjne
Co to jest fundusz inwestycyjny?
FUNDUSZ INWESTYCYJNY - to osoba prawna, z usług której każdy może skorzystać w celu pomnażania kapitału. Jest to majątek klientów zarządzany przez specjalistów. Zadaniem specjalisty (licencjonowanego doradcy inwestycyjnego) jest inwestowanie powierzonych mu pieniędzy w taki sposób, aby osiągnąć jak największy zysk dla uczestników funduszu. Najczęściej, dla każdej firmy zarządzającej naszymi pieniędzmi (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych - TFI) pracuje wiele analityków, oraz kilku zarządzających, którzy podejmują decyzje zależnie od działu którym się zajmują (czy są odpowiedzialni za inwestowanie np. w akcje, obligacje, bony skarbowe...). Zazwyczaj od kilku osób zależy, jakie papiery wartościowe są w posiadaniu danego funduszu.
Każdy pieniądz, który wpłacamy na konto w funduszu jest przeliczany na tzw. jednostki uczestnictwa. Ich liczba pokazuje nasz udział w majątku funduszu. Otwarty fundusz inwestycyjny ma obowiązek codziennie wyceniać ile jest warta jednostka uczestnictwa. Wartość jednostki jest podawana do publicznej wiadomości. Obecnie możemy śledzić wartość jednostek, przez Internet, codzienną lekturę dzienników, telegazetę, czy nawet telefon komórkowy. Jest to bardzo wygodna forma kontroli nad naszymi inwestycjami. W zależności od ryzyka jakie akceptujemy, oraz od długości czasu inwestowania, możemy wybierać spośród różnych ofert TFI. Najczęściej, gdy zależy nam na długoterminowym, systematycznym inwestowaniu, powinniśmy wybierać fundusze najbardziej agresywne, które pomimo możliwości krótkoterminowych strat przynoszą na przestrzeni kilku lat największe zyski. Jeśli pragniemy wykorzystać fundusze przez krótszy okres czasu, dobrze jest wybierać fundusze bezpieczne (które inwestują raczej w krótkoterminowe obligacje i rynek pieniężny) gdyż one pozwalają nam na stabilny zysk, przy właściwie braku ryzyka.
Minimalny opłacalny okres czasu, bez którego zupełnie nie warto inwestować w fundusze to około 3 miesięcy, gdyż biorąc pod uwagę opłaty które ponosimy za zakup jednostek funduszu, wycofanie pieniędzy przed tym okresem będzie równoznaczne ze stratą (fundusz może nie zdążyć wypracować nam zysków).
Obecnie, mamy do dyspozycji około 140 funduszy inwestycyjnych, które oferują różne metody lokowania pieniędzy.
Potrzebujesz więcej informacji? » Kontakt z doradcą
|
|